rycar75
rycar75 rycar75
  • 10-12-2022
  • Mathematics
contestada

Abdel wants to spend $12 on beans and rice.

- beans, b, cost $5 per pound.
- rice, r, cost $2 per pound.

Abdel wants to spend 12 on beans and rice beans b cost 5 per pound rice r cost 2 per pound class=

Respuesta :

Otras preguntas

I need help with this problem. I do not know how to solve this one.Consider the functions:  f(x) = square root 3(x-1),  g(x) = x^3+1Now find each of the followi
Is 63 a prime or composite number
1-which of the following was an important reason that the Framers favored a bicameral legislature? (a) both Parliament and the colonial legislature were bicamer
The shaded figure in the diagram above consists of five squares. It touches the circle at points M, N, P, and Q. The radius of the circle is 15 centimeters. Wh
What was the first group to settle Hawaii?
Translate the following Latin phrases to english;Sextus Davum saepe vexat; Sextum Davus non amat.Puellae Marcum et servum conspiciunt.Magna vox puellam terret.M
why did cieza de leon admire the inca road system
if I simplify (3b^3)^4 and in the end get 81b^12 how do I get there?
how was nitrogen discovered
Can you find three errors in this sentence "Neither the man or his brother have any idea if the brick was thrown at him."