Alondra327
Alondra327 Alondra327
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Ryan bought grapes last week for $1.65 per pound. If he bought n pounds, write an equation to show how much money (m) he will spend.

Respuesta :

Artice
Artice Artice
  • 12-01-2018
(1.65)n=m
cost per weight multiply by weight equal total cost
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAPThe entire plot of Romeo and Juliet takes place over a brief four-day period. How does the short time frame affect the drama of the play? In rea
answer is A!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
х = 6y + 3 x+2y = 5 What’s the first step?
What is the most important step you can take if someone you know may be thinking about su*c*de
Anyone play Warzone on console? Need a fourth for quads. Must be 12+ and have a k/d of at least 0.60.
I only need the answers of 5 and 6 please tell me how you got it
Write a program that accepts a whole number as input, multiplies that number by 12, and then outputs the product. Hint: Remember that to think about the data ty
Most protists have mitochondria and chloroplasts. True False
5x - 4y = 6 slope intercept
What role did Parliament play in limiting royal power in England ?