beastatfootbalpa32ba
beastatfootbalpa32ba beastatfootbalpa32ba
  • 10-06-2018
  • Mathematics
contestada

A product costs $48.50 for 75 feet. How much does it cost per inch?

Respuesta :

pleasehelpsme pleasehelpsme
  • 10-06-2018
0.0538888889 per inch
Answer Link
kanest
kanest kanest
  • 10-06-2018
Convert feet into inches first.

There are 12 inches in a foot. To convert feet into inches, multiply the feet by 12:

[tex]75 \times 12 = 900[/tex]

There are 900 inches in 75 feet.

Divide the cost of the product by the inches to find the cost per inch:

[tex]48.50 \div 900 = 0.05389[/tex]

The product costs $0.05389 per inch.
Answer Link

Otras preguntas

What color are the guinea pig parents in the cross shown in Punnett Square B? Which guinea pig parent(s) in Punnett Square B is homozygous? Which is heterozygou
Carl has 1 7/10 as many plants as Rosalie in his garden. If Carl grew 51 plants how many plants does Rosalie have in her garden?
find an angle between 0° and 360° that is coterminal with 488°
Which of the following geographic regions is the wealthiest? Northeast South Midwest West
Why does haymitch decide to help them is a big step in the hunger games?
Find the speed at which a train was moving if it traveled 385 miles in 5 hours.
a store pays $3 for a shirt they sell it for $5.70 what is the percent markup
Where are some places where Divergent Boundaries occur?
What are the three ways you can tell if a site is credible and contains reliable information?
What type of cell is E.coli