jordanpanzullo
jordanpanzullo jordanpanzullo
  • 11-06-2018
  • Mathematics
contestada

which of the following us the most appropriate unit to describe the rate at which people are entering a theme park

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-06-2018
Rate?  How about "people per minute" or "people per hour?"
Answer Link

Otras preguntas

a 6-ounce bottle of hand lotion costs $3.75. what is the unit price?
Be sold 49 cantaloupe at the farmers market and had 27 left which equation could be used to find X the number of cantaloupes Courtney had originally
Solve for X and enter answer
What are the similarities between the binary and decimal systems?
When the buyer refuses to pay the purchase price and the seller has possession of the goods, the seller may?
I need help with these problems 1. You see your best friend across campus, 30m away. You sprint over to see them and it takes you 11 seconds to get there. What
Mendel wanted to find out if the color of the seed of the pea plant effected the seed shape what experiment did he perform?
(Laws of Exponents with Integer Exponents MC) Evaluate the quantity 2 squared times 2 to the power of negative 5 end quantity over 5 to the power of negative tw
Solve for x x and graph the solution on the number line below. 1 > 1> x 5 5 x ​
HELP!!! If Mary divides one third of a pound of coconut equally between 8 desserts, how much goes into each dessert? A. eight twenty fourths of a pound B. 11 po