willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

An integer is 18 more than 4 times another. If the product of the two integers is -18, then find the integers.
PLEASE HELP Which of the following is accurate about the Arms Race A. The Soviets spent about 50% of the gross national product on it's military near the end o
all that glitters is not gold (change into simple sentence)​
What defines a region?
What are the importance of mountains to the people around
what is the equation of the blue line?
your school has arranged for an environmental conservation rally. write a notice for the school noticeboard to inform students about the details. say what the r
Pls help me this is my homework
How are alleles for the same gene related? A. They have different genetic sequences but are found in the same location on a chromosome. B. They have the same ge
pls answer this grammer questions above with kind of sentences,​