zea87 zea87
  • 10-08-2018
  • Mathematics
contestada

The unit rate for $40.80 for 12 ounces

Respuesta :

vilnius vilnius
  • 10-08-2018

we have given for 12 ounces is $40.80.

we need to find the rate for unit ounce.

we know that [tex] 12 [/tex][tex] ounces =$40.80 [/tex]

[tex] 1 [/tex][tex] ounce=\frac{40.80}{12} =3.4 [/tex].

so one ounce cost about $3.4.

Answer Link
TazyJohnson
TazyJohnson TazyJohnson
  • 10-08-2018
40.80 divided by 12 would be 3.4 therefore, the unit rate is $3.40 per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

First colonists: English settlers wealthy landowners from the West  indies, and ?
The Pet Palace is replacing its dog training arena with a new arena with dimensions thatare twice as large ? Old arena 10ft in ht base 15ft.New arena 20ft in ht
how do I solve p-2 over 3 = 5 over 8?
What is the square root of 13 squared
write a mixed number for p so that 3 1/4 *p is more than 3 1/4
The Pet Palace is replacing its dog training arena with a new arena with dimensions thatare twice as large ? Old arena 10ft in ht base 15ft.New arena 20ft in ht
What is 4 x 3/4 simplest form?
What is the mass of a falling rock if it produces a force of 147 n? F= M= A=
What is a simple subject
solve "P x 87 + 67 x 87 + (33 - P) x 87 = ?"