mariaruim0327 mariaruim0327
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Stephen paid $4.20 for a bag of jelly beans. If jelly beans cost 0.75 per pound, how many pounds did he buy?

Respuesta :

shirleyx228 shirleyx228
  • 12-09-2018

(4.20)/(0.75) = 5.6 lbs

Answer Link
ROSIO8DA ROSIO8DA
  • 12-09-2018
you divide 4.20 by .75 and the answer is 5.60 or 5.6
Answer Link

Otras preguntas

what is the greatest common factor of 18 and 130?
What is 2 1/4 x 3 2/5?
Which nutrient is most commonly broken down for energy by the cell - is it carbohydrates or proteins?
A Pudding recipe calls for 0.355 liter of milk. Nati has 0.5 liter of milk at home. Does she have enough milk for the pudding recipe?
what 3 parts make up a nucleotide?
kingdom that contains peptidoglycan in their cell walls?
The particles that make up a rock are constantly in motion. However, a rock does not visibly vibrate. Why do you think this is?
How many inches are in 4ft. and 10in.
there are 24 counters. How many counters could you add without having to regroup? why?
what kind of chemical reaction is below? AgNO3 + NaCI -> AgCI + NaNO3