janiecia janiecia
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 17 ounce box of special K for $4.89 or a 21 ounce box of cheerios for $5.69. The better deal is?

Respuesta :

sergri928
sergri928 sergri928
  • 11-10-2018

The better deal is the 21-ounce one because its unit rate equals less than the 17-ounce one

Answer Link
rilayyyyy
rilayyyyy rilayyyyy
  • 11-10-2018

Break down the price per ounce.

[tex]\frac{4.89}{17} = 28[/tex] [28¢ per ounce]

[tex]\frac{5.69}{21} = 27[/tex] [27¢ per ounce]

The box of Cheerios is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

The majority of HRSA policy making has come in the form of ___________________
Most customs of family life in the U.S. were primarily acquired from ______
Un gas ocupa 205 ml a 20 c y 1.05 atm calcula el volumen final a 60c y 2.4 atm de presión
what signer of the consitution helped create the UGA
define arbitration as used in quantity surveying?what is arbitration ​
What type of disability policy covers a fixed period of time and provides funds for long-term commitments if an owner or key employee of a business is disabled?
The Inheritance Games: Where was the secret passage located in Avery´s room in which Jameson used to visit Avery?
What will the insurer do if its Disability Income policy contains a Change of Occupation provision, and the insured changes to a more hazardous job and then is
please help with this algebra question
Book: copper sun What is the relationship between Teenie and Tidbit? Chapter: 16