midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

Why was Franz Ferdinand assassinated?I have to draw a political cartoon depicting the assassination from the point of view of a Serbian nationalist or an Austri
Mr.smog just bought a big-screen tv set. The screen is 48 in. wide and 27 in. high. Find the lenghth of its diagonal
Evaluate the expression when a=6 and y= -7
What is an Autobiography
Gravity and friction are two kinds ofa.inertiab.forcesc.massesd.gravity
Is 2,-5,-12,-19,-26 an arithmetic sequence
Why are there fewer traditional economies today?
Which of the following is an example of a simile? a. He had big feet. b. His feet were huge dolphins. c. His feet were like baby dolphins. d. His feet looked en
express the sum radical -25+ 2radical-9 as a monomial in term of i
Evaluate the expression when a=6 and y= -7