Uhmjujiooo4196 Uhmjujiooo4196
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

Cost of 10 oranges is one dollar what is the cost of five

Respuesta :

amycrossx
amycrossx amycrossx
  • 11-10-2018
10 oranges = $1
5 oranges = $?

To get from 10 to 5 you divide by 2 so that’s what you do with the $1 so it would be $0.50
Answer Link

Otras preguntas

The most easily polluted groundwater reservoirs are ______ aquifers?
Every 5 1/2 cups of flour weighs 1 9/16 pounds. Use a unit rate to show how you could determine if there are more than or less than 35 cups of flour in a 10-pou
The Romans used aqueducts to...?
Tell the value of n 24 - n =18
why were mesoptamians fortunate to live in the fertile crescent
Members of a society have a variety of jobs. Some act as farmers, while others work as masons, artisans, and priests. Which of the following is necessary for th
Describe the reasons why the decolonization of more then 75 nations resulted in problems that could leave them open to communist innfluence.
A climber starts descending from 533 feet above sea level and keeps going until she reaches 10 feet below sea level.How many feet did she descend?
In the atmosphere water vapor condenses to form clouds.
What was the primary goal of hernando de soto as he explored the american southeast? A. to find gold B. to conquer land C. to convert native americans D. to dev