jekabasele9924 jekabasele9924
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jacob bought a new circular saw . Then he bought 8 different blades for it. Each blade cost $23 . How much did Jacob spent on all ?

Respuesta :

Pipsqueekwiz
Pipsqueekwiz Pipsqueekwiz
  • 12-11-2018
so if each blade cost $23 you could add 23 8 times.
23+23+23+23+23+23+23+23= 184
or if you can do multiplication it could be
23x8=184
In total Jacob spent $184
Answer Link

Otras preguntas

A wrench reduces the force needed to tighten a bolt. For this statement to be true, the wrench _____. A. decreases the input force and decreases the input dis
PLEASE HELP 10-16 PLEASEEEE
Omar is born weighing 8 pounds, 3 ounces. The doctor says he should gain about 5 ounces each week for the next 4 weeks. How much should Omar weight after 4 week
The Earth, the Sun, and the rest of the solar system are almost unimaginably old when viewed on a human time scale. While modern humans first evolved approximat
Complete the following sentence with the correct answer. The _______ is the largest antiques market in South America.
Help please guys help
Your instructor tells you how poor your writing ability is and how wrong it is for you not to work harder on it. that instructor used the gibb category of​ ​des
Solve x^3+3x^2+25-75=0
At a local store you find the following prices listed: Tape 2 rolls for $1.28 Notepads 3 pads for .87 Highlighters 1 for 1.59 Pens 2 for
EXPERTS/ACE/GENIUSES