britneytrinidad britneytrinidad
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Lombardi pizza sells one 20in cheese pizza or two 12in pizzas for 12.99. Determine which size gives more pizza.

Respuesta :

LokieDoll
LokieDoll LokieDoll
  • 12-12-2018
The second option. 12+12=24, and 24>20.
Answer Link

Otras preguntas

Use the substitution method to solve the system of equations y=-4x 8x-y=6 A.(1,-4) B.(1/2,-2) C.(2,-8) D.(1/2,-4)
Sara pays $6.24 for 13 pencils. If each pencil is the same price, what is the cost of one pencil?
A box that is resting on an inclined plane has what forces acting on it
(2x-7)^2 subtracted from 2
Solve for V. A=v^2/r
The bill for the marx family is $78.37. How much tip should you leave if you want to leave a 15% tip?
The nucleus of a large atom splits and two smaller atoms are formed. Energy is released in the process. What is the name of this process?
which does the epidermis contain?A. Hair follicles B. Blood vessels C.Sweat glands D. Keratin
The__ bacteria is composed solely of the kingdom bacteria which is former kingdom monera.
What are the names of the chemoreceptors that respond to molecules in air and water