Alexakeke Alexakeke
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Kevin filled up his 14-gallon gas tank for $29.26. What was the price per gallon?

Respuesta :

donthave47donthave donthave47donthave
  • 10-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation: You just divide 29.26 dollars by 14 and get the unit rate of ..

2.09

Answer Link

Otras preguntas

Determine the work done in l ⋅ atm when a sample of gas expands from 1. 00 l to 2. 50 l against an external pressure of 0. 750 atm.
In at least 150 words, explain how this excerpt signals a change in huck's way of thinking in the story.
What are the requirements for a doctoral degree in psychology, and what career opportunities are available to students with this degree? rk this and return Save
what is the importance of personal appearance?50_100 words.​
Question 13 of 50 If the graph of a system shows two parallel lines, it means that the system has: no solution. one solution. three solutions. two solutions. an
a. which protein would elute last from an anion-exchange column (deae gel matrix) using the running buffer at ph 6.5?
A system of equations is shown. −x+y=3 x−2y=−4 Which represents a graph of this system?
What is the solution to the equation x-1=1 given the replacement set {-1, 1, 5} ?
The number of distinct arrangements of the word ALPHA is what
profitability analysis assume a local cost cutters provides cuts, perms, and hairstyling services. annual fixed costs are $150,000, and variable costs are 50 pe