matthewnation09
matthewnation09 matthewnation09
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

A 10 pound bag of potatoes cost $5.20. What is the cost per pound? NOT MULTIPLE CHOICE

Respuesta :

gracelynslentz
gracelynslentz gracelynslentz
  • 13-02-2019

Answer: 52 cents a pound

Step-by-step explanation: Simply divide 5.20 by 10.  Here's a trick, when dividing by 10, 100, or 1000. (or any number that starts with 1 and has zeros behind it). Just move the decimal to the left the number of zeros in the you are dividing by. For example, if you are to divide 43.50 by 100 you get 0.4350

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 6x - (-6) for x=2
A number changed to 12.6 after it was rounded. To what place was the number rounded? Explain how you know
Enzymes are used in which types of cells? plant cells animal cells both of the above neither of the above
Looking back on class assignments is a good place to find clues about what to study for upcoming tests. True Or False
What is 3.12 as a fraction
Estimate the unit rate to the nearest hundredth $2.35
Mary pushes a crate by applying force of 18 newtons. Unable to push it alone, she gets help from her friend, Anne. Together they apply a force of 43 newtons, an
Is color and odor a chemical property or physical property?
a system of equations has no solution. if y=8x+7
A cyclical view of history can be described as: a: complete b: incomplete