sweetjosie
sweetjosie sweetjosie
  • 10-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cheese cost $4.95 per pound. Ham cost 5/3 as much per pound as cheese. How much does the ham cost?

Respuesta :

addstuff
addstuff addstuff
  • 16-03-2019

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

4 19/20*5/3

8 1/4=8.25

Answer Link

Otras preguntas

Riley rides his bicycle 1.8 km to Jillian’s house. On the way back, he takes a route that is 740 m shorter than the first route. What is the length of the short
True or false? When speed is constant, the speed-time graph will slope uphill
Which of the following mountain ranges does not have a volcano? A) Sierra Nevada B) Cascade Range C) Aleutian Range D) Mount Kilauea
A resurgence of popularity for the blues resulted when __________ musicians began playing blues music for middle class white audiences.
Are canals a human system?
Match the bolded words in these lines from Joyce’s story araby to their synonyms use clues from the next context in which the words appear
Simplify the expression below.
Please need help with this one
The text states that it is arguable that ______ may have the most empirical validity of any contemporary (nonintegrated) model of criminal offending. power-cont
Ash and lava fragments that cascade down the sides of a volcano eventually settle and lithify to form an extrusive igneous rock called ________.