bellyboo6205 bellyboo6205
  • 12-03-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. • Pumpkins cost $1.80 per pound. • There are 16 ounces in 1 pound.

Respuesta :

crystalclear99 crystalclear99
  • 12-03-2019

The pumpkin cost $3.96

Answer Link

Otras preguntas

give 2 examples of how DNA modification has increased the importance of transgenetic animals to our food supply
if the parties only communicated by email, could there be a contract if the value of it was for over $500?
Multiple choice will reward brainliest answer
Complete a cross between two organisms that are both heterozygous for Black fur (Bb which is dominant over white fur. Use a Punnett square to evaluate the poss
what is the inverse of the following statement?
find the sum of 365 +265 explain why you did or did not regroup
Which of these would have been a positive effect of the Columbian Exchange?A) a reduction in European wars Eliminate B) social equality in the Americas C) the
How does Michio Kaku develop the idea of an impending scientific revolution in “Choreographers of Matter, Life, and Intelligence”? by praising the efficiency of
what are 3 indications of a chemical reaction
express the recurring decimal 0.750 as a fraction. (5,0 has the recurring)