pinky103006
pinky103006 pinky103006
  • 10-04-2019
  • Mathematics
contestada

Kristin bought a quart for $3.80. How much does the yogurt cost per cup?

Respuesta :

alejandroinigo
alejandroinigo alejandroinigo
  • 10-04-2019

Answer:

Your answer is $0.95 per cup

Step-by-step explanation:

You find out how many cups are in a US quart, four cups

Then you divide $3.80 by 4, which is $0.95.

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is the correct graph of the compound inequality 4p+1>-7 or 6p+3 <33?
Answer T for True and F for False: Colleges had a very different emphasis in the colonies than in England.
What are the 4 areas of earth science ?
Find the sum 6+9+12+...+93Sn=
After 6 months the simple interest earned annually on an investment of $6,000 was $463. Find the interest rate to the nearest tenth of a percent. 0.2% 0.154%
Number nine please help ASAP
What should and effective research question be? Check all that apply
An electron is on a -2.5 eV energy level. the electron is stuck by a 2.5 eV photon. What will most likely happen?
The _______ is a pact that unites the united states, canada, and mexico into one of the world's largest free-trade zones.
If you are installing an expansion card into a case that does not have enough clearance above the motherboard for the card, what device can you use to solve the