kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

laura bought a square canvas to paint a picture of her cat. one side measures 22 centimeters. what is the area of canvas.
The diameter of the bowling ball is 21.8cm. What is its volume? _____cm2
diamond and graphitr are made of what
Which word in the sentence is a gerund? Jogging is good exercise, but I am walking for my workout. A. workout B. jogging C. exercise D. walking
If you had three black cards, three white cards, and three green cards, what are the chances of drawing a green card on your first try? 1/6 1/9 1/27 1/3
Estimate by first rounding each number to the nearest integer 4 1/9 + 2 2/13 A: -7 B: -6 C:6 C:7
How do u find the area of a triangle??
One difference between tragedy and comedy is that tragedy A. usually features an extraordinary hero. B. makes us laugh at ourselves, not others. C. uses supern
What economic, social or political changes are needed to improve Haiti?
the leader of a parliamentary system is chosen by