moscosoa427 moscosoa427
  • 12-05-2019
  • Mathematics
contestada

Donna bought 3 bags of dog treats for $6.75. What is the cost per bag of dog treats?
A. $2.25

B. $9.75

C. $3.38

Respuesta :

sage75 sage75
  • 12-05-2019

[tex]6.75 \div 3 = 2.25[/tex]

Answer Link
codystakes1999
codystakes1999 codystakes1999
  • 12-05-2019

A.$2.25

You take the total which is $6.75 and divide it by the number of dog treat bags she purchased and once you divide it you get the total of one bag which is $2.25 per bag.

Answer Link

Otras preguntas

What is a zone of inhibition?
please help me! and can you show step by step please!
When was hawaii volcanoes national park established
An object cannot remain at rest unless which of the following holds? The net force acting on it is zero. The net force acting on it is constant. There are no f
What's the difference between diffusion, osmosis and active transport with examples.
Which accidental cancels all other accidentals?
Which of the following is an accurate statement about modern africa
What is the only country that borders portugal
I also need help with this page
The _____ adds up the market prices of final goods and services to calculate Gross Domestic Product (GDP). expenditure approach income approach product approac