Brainiac03 Brainiac03
  • 12-09-2019
  • Mathematics
contestada

I can't figure out how to tell which one costs more per pounds

I cant figure out how to tell which one costs more per pounds class=

Respuesta :

kmadeline037
kmadeline037 kmadeline037
  • 12-09-2019

Answer:

the 25 lb bag costs more

Step-by-step explanation:

6.96 divided by 12 = 0.58

15.75 dived by 25 = 0.68

Answer Link
keff2205 keff2205
  • 12-09-2019

Answer: 25 pound costs more than the other one

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

true or false: the governor may server up to three consecutive terms
What is the empirical formula for C2H6
Manny is on vacation in France. He has rented a car to drive 233.3 kilometers from Paris to Brussels and wants to figure out the distance in miles. Since 1 kilo
what is the value of x in the equation 4= xover3 -5
if there are 10 candles and 7 are lit what is the decimal that represents the candles
Multiply:(x 3)(3x - 6)
strategies that the kruger national park against anti-rhino poaching
why does Churchill say they will be able to defend the English Channel and North Sea
Solve the triangle. A = 50°, b = 13, c = 6
The __________ is the age at which a fetus can survive in the event that it is born early