AstudentzHcps
AstudentzHcps AstudentzHcps
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

Anna can buy 12 muffins for $4.80 or 6 muffins for $2.70. Which is the better deal? Explain

Respuesta :

AWATg
AWATg AWATg
  • 11-10-2019
12 muffins for 4.80 is the better deal.



Explanation: the ratio of $ to muffin for the first deal is .40:1 which is 40 cents per muffin. Compare this to the second deal’s ratio, .45:1, or 45 cents per muffin, which is higher. Thus, the first deal is better
Answer Link

Otras preguntas

compare the values of the underlined digits
Basalt, formed from magma, contains iron-rich minerals. Why is this important?
4. List and describe two reproductive health issues related to your gender.(female)
which sentence is written in the active voice? the zoo’s new panda exhibit was visited by shelby. shelby visited the zoo’s new panda exhibit.
If you earned a penny every 10 seconds of your life then how many dollars would you have after 65 years
Based on the map, which early civilizations developed beside two large rivers?a. Egypt and Shang China b. Indus civilization and Sumerc. Sumer and Shang Chinad.
Convert: 15 yards to meters (to the nearest tenth).
To run for the Senate a candidate must be A. willing to serve two terms. B. 30 years of age. C. a resident of the United States for four years
Which represents the solution set of 5(x+5)<85
7n - 11 = 73what is it