dhahabmuthana6647 dhahabmuthana6647
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

your local grocery store is selling 2dozen eggs for $4.80. what is the rate,in dollars per egg, the grocery store is selling eggs ?

Respuesta :

clarkwuzhere
clarkwuzhere clarkwuzhere
  • 11-11-2019
They are each .20 cents because you always divide the cost over the amount so 4.80 divided by 24 and it’s .20 cents! Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which customary unit would you use to measure the amount of flour in a cake recipe? 1. cups 2. feet 3. fluid ounces 4. inches 5. ounces
Put these in the correct place
how metal and bamboo instruments are played?​
What happens to all religious imagery in the Soviet Union? What is it replaced with? I
There were three main threats to the communist government: • Non-Russian nationalities in the country were keen at this stage to form their own independent sat
What is the source of substances that are not natural resources
Which calculation helps determine which producer has the absolute advantage?
Which Enlightenment thinker influenced the founding of America the most? And why?
HELP ASAP 10) Determine the volume; just answer without the units B 9.5 in. 3.75 in. 8 in.
The president gave an interesting speech at European Union change to passive voice