emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

eufrocinecoffe
eufrocinecoffe eufrocinecoffe
  • 12-12-2019

Answer:

5-pack

Step-by-step explanation:

Since the 4-pack costs $0.995 per notebook and the

5-pack costs $0.998 per notebook, the 5-pack costs

more per notebook.

Answer Link

Otras preguntas

Blank are people who choose to move because they want to pursue opportunities in new areas or who are forced to leave to avoid problems in their home countries
An object is thrown vertically upward at 27.1 m/s. The velocity of the object 3.4 seconds later is ____ m/s. Round your answer to the nearest tenth. Do not use
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!
Mrs. Peters, in her submission to authority, comes across as (naive, timid, slow- witted) . Mrs. Hale, on the other hand,(boldly, arrogantly, eagerly) resists
what equation shows x^2+6x-6=0 rewritten by completing the sqaure
As you can see the extended link attached to this question below, I would sincerely be so glad if you do answer! My exam is due TOMORROW and I need to learn thi
suppose f(x)=x^2-2 find the graph of f(1/2x)
Read the following passage and highlight all of the verbs. A few weeks ago, Winona and Liam decided to audition for the school play. Since then, they have spend
i need help please!!
How did geography affect where ancient peoples settled on the Indian subcontinent