fuzzylittlellama
fuzzylittlellama fuzzylittlellama
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

You buy 6 oranges for $2.34. How much will it cost you to buy 8 oranges at this price?

Respuesta :

Altana
Altana Altana
  • 12-12-2019

Answer:

$3.12

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 2.34 by 3 that will get you the amount you have to pay for 2 oranges and then add that amount to 2.34

2.34 ÷ 3 = 0.78

2.34 + 0.78 = 3.12

This is your answer I hope I helped!

Answer Link

Otras preguntas

What is the vertex of y = (x + 5)^2 - 6
m is at least 25 m ___ 25 Write >,<,≥, or ≤ in the blank to express the given relationship.
which features formed natural barriers to exansion and invasion for china
Rank the following gases in order of decreasing rate of effusion.? Ar C_3H_8 He
Which best describes the relationship between evolution and natural selection?
What is the greatest possible product of a 2 digit number and a1 digit number?explain how you know
How did the geography on Egypt develop by shaping Egypts ______
What is 16=2n-2(3n+4)
how many TENTHS in a 1 please show your work
Which equation represents a line that passes through (–2, 4) and has a slope of 2/5? y – 4 = 2/5 (x 2) y 4 = 2/5 (x – 2) y 2 = 1/3 (x – 4) y – 2 = 1/3 (x 4)