heidigolos heidigolos
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $5,760 for 16,000 apples, how much does it cost for 12,000 apples?

Respuesta :

ntowry
ntowry ntowry
  • 13-01-2020

Answer:

$4,320

Step-by-step explanation:

Divide the price by the number of apples to get a unit price.

5760 divided by 16000 = .36

Now that you know how much each apple cost

Multiply .36 x 12000 = $4,320

Answer Link

Otras preguntas

Solve the proportion and reduce
why did delegates from the American countries meet in Philadelphia in 1775
math help!!!!!!!! will be marking brainly
help please need this answer
mark the statement if it correctly describes the Aryan migration and its result choose all answers that are correct? a. the aryans were seminomadic people who i
George Washington believed that Bibles were of value for his men. True False
The ratio of boys to girls in Anaya’s class is 10 to 15. There are 20 boys how many girls are there
In what Southwest Asian nation do women face the most restrictions?
How do I tell the resulting height of amplitude
The western slope of the Cascade Mountains receives the heaviest amounts of rainfall and snowfall, this is the: A. leeward slope B. windward slope C.