zhengying2623 zhengying2623
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

One yard of a ribbon costs 3 1/2 dollars. How much should one pay for:
2 yards?

Respuesta :

jackieadams619 jackieadams619
  • 14-01-2020

Answer:6 2/4

Step-by-step explanation:

Answer Link
njclk07
njclk07 njclk07
  • 14-01-2020

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

3 1/2=$3.50

y=yards

$3.50x2y=7y

For every yard, $3.50 dollars are added.

$3.50+$3.50=$7.00

Answer Link

Otras preguntas

what is blank divided by three plus ten equal to fourteen
what is a tragic protagonist?
Rex is four times as old as Ted. If the sum of their ages is 30, how old is Ted? A: 5 B: 8 C: 10 D: 6
How do I solve this if there are only 2 numbers
what is alliteration?
For all nonzero real numbers p, t, x, and y such that x/y = 3p/2t, which of the following expressions is equivalent to t ? F. y /2 G. 3px /2y H. 6py /x J. 3py /
(x[tex](x^{2}-6x-16)divided(x+2) [/tex]
If x = 3 and y = -1, then 3x2 + 2xy - 5 = ? A: 18 B: 24 C: 12 D: 16
If n = 8 and 16 · 2^m = 4^(n – 8), then m = ? F. –4 G. –2 H. 0 J. 1 K. 8
why is it important to fight for your rights