yanisabelsanchez2023
yanisabelsanchez2023 yanisabelsanchez2023
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Monique paid $5.50 for bags of popcorn and cups of juice. Popcorn costs $0.50 per bag; juice costs $0.75 a cup, and she bought exactly 9 items. How many of each did she buy ?

Respuesta :

rema54 rema54
  • 14-01-2020
4 juice boxes and 5 popcorn
Answer Link

Otras preguntas

Solve Please I can't solve it please solve ​
Which statement best describes why there is no real solution to the quadratic equation y = x2 - 6x + 13? The value of (-6)2 - 4 • 1 • 13 is a perfect square. Th
help, pls!!!!Estimate the median number of texts sent per day by this group of middle school students.
Three less than the product of 8 and a number is equal to 6
Help!!! Find the center and radius of the circle with the equation (x-4)²+(y+6)²=16
Add and simplify: 9/16 + 1/2=? 5/8 7/16 1 1/16 1 5/9
F(r)=-5/9r+4 What is the y intercept
Name a living crature without an evolutionary history
Solve logx − 1 16 = 4. a) x = 2 b)x = 3 c)x = 4 d)x = 5
Show the work please