HBahr710 HBahr710
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 12 cookies for $6. What is the unit rate for the cost of each cookie

Respuesta :

mangmuan2148
mangmuan2148 mangmuan2148
  • 11-02-2020

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

if you divide 12 by 6 you get 2

Answer Link
ersmoonlight
ersmoonlight ersmoonlight
  • 18-02-2020

Answer:

50 cents

Step-by-step explanation:

Divide 6 by 12

6/12 = .5 = 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

Using a windows computer, to make a window wider, you would move the pointer until it changes to the horizontal resize shape and then ____
What's the algebraic rule for reflections across y=-x
what is the difference between an independent variable and a dependent variable in biology
coulomb’s law is similar to what other law in physics?
is 5/8 a real number?
Quien me ayuda con esto 5y+2=1/2(10y+4)
What is the unit rate for 108 and 25.18
what kind of biomolecule can store more energy than others?
what is the formula of hookes law
What does the Declaration of Independence mean to you, your community, and the world