champbristol1
champbristol1 champbristol1
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

3. A grocery story sells a bag of 8 potatoes for $4.00. What is the
unit cost of each potato in the bag?
a. $32.00
b. $5.00
C. $0.50
d. $0.05

Respuesta :

isabellab5493
isabellab5493 isabellab5493
  • 10-02-2020

Answer:

c cos 0.50X8=$4.00

Answer Link

Otras preguntas

how long does it take to drive 272 miles going 68mph
How many genes do we share with our mother?
x-9>6 how do I find the answer
How did lawmakers use the Fourteenth Amendment to justify the passage of Jim Crow laws in the South?
You found a job that pays $12 per hour. After working for one year, you will get a 4% raise. What will be your new pay rate after one year?
Douglass says that "it is not uncommon for slaves even to fall out and disagree among themselves about the relative goodness of their masters." Why did slaves p
In the Supreme Court ruling in Fletcher v. Peck, a. the court supported the arguments of the state b. the court upheld the sanctity of contracts c. the courts r
a person does 100 joules of work in pulling back the string of a bow. what will be the initial speed of a 0.5 kg arrow when it is fired from the bow?
In the formation of a macromolecule, what type of bond would join two amino acid subunits?                 A)           ionic bond                 B)
Inca and Aztec societies were similar in that both?