leahncole3038 leahncole3038
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Jamie made buns and then sold them for $3 each. If Jamie spent $45 to make all the buns, how many buns need to be sold so that Jamie doesn't lose money?

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

15

Step-by-step explanation:

45/3 = 15

Answer Link

Otras preguntas

Q3: Describe why Jupiter, Saturn, and Uranus have the most moons.
which characteristicts are always present in all living organisms​
What is the slope of the equation y – 3 = –4(x – 5)?
translate these to Spanish then vice versa. please no google translate you dont have to do the all but number them 1. i dont smoke it 2. do you smoke it? 3. the
Ten less than a number is eight
only the circled ones please!!!!! Due today!!!!!! Will give brainliest and 5stars!!!
Write to show how you make a ten. Then add. What is 7+8?
Which force is stronger, electrostatic force or gravity force? Why?
Complete each of the statements.
Jennifer is a salesperson for a business insurance company. Despite putting herself at risk of losing customers, she informs her customers about new company pol