dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

A room is approximately shaped like a golden rectangle. It's length is 23 ft. What is the rooms width? Write your answer in simplified radical form and rounded
What evidence would you give to support the claim that "all education is moral formation?
We will forget this knowledge of what we learned when were older.
HELP!!!! IVE BEEN STUCK ON THIS ALL DAY PLEASE HELP
Two uniform solid cylinders, each rotating about its central(longitudinal) axis, have the same mass of 1.25 kg, and rotate withthe same angular speed of 235 rad
A string of ASCII characters has been converted to hexadecimal resulting in the following message: 4A EF 62 73 73 F4 E5 76 E5 Of the eight bits in each pair of
According to Hobbes,what is the only way to achieve peace?
After the sixtieth day, before a bill can be considered on the floor of the house (other than local and emergency bills), a four-fifths vote is required. Why?
Find the area of a right angle
Tara spend of an hour decorating 9 sugar cookies. How long did it take her to decorate 1 sugar cookie?