debraknighton debraknighton
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.48. How much would it cost to buy 7 lollipops?

Respuesta :

ley00
ley00 ley00
  • 12-05-2020

Answer:

15.68$

Step-by-step explanation:

You calculate the price of one lollipop:

4.48/2= 2.24

The multiply that by 7.

2.24*7= 15.68$

Answer Link

Otras preguntas

Determine whether the following statement is true or false. Explain. When obtaining a stratified​ sample, the number of individuals included within each stratum
URGENT!!! Find the area of the triangle given angle β=42∘, side a=7.2 ft, and side c=3.4 ft. Round the area to the nearest tenth and do not include units in you
1) The set of points in a plane that are equidistant from a given point form a _ _ _ _ _ _.
What is the exact value of cos 150°
Look at the blank with the number (14) in the passage. Which of these answers correctly completes the sentence? A) around -B) over C) to D) under
Which are processes that add to the genetic differences in siblings? Check all that apply. interphaseindependent assortmentcytokinesiscrossing overmitosis
write 6 over 10 in simplest form
Given the diagram below, why is sin(30)?
The function f is defined by f(x)=200÷x−b, where b is a constant. Find b, if the value of f at x= 1/3 is equal to 150.
Read the excerpt below and answer the question. "That's what I say," she said. "Oh, I get so furious when people are narrow-minded about colored people. It's j