teampinkie631 teampinkie631
  • 10-06-2020
  • Mathematics
contestada

write an equation to represent the total cost for a certain number of cans. Use "c" for cost and "n" for number of cans​

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-06-2020

Answer:

C(n)=1.25n

Where n= number of cans

Step-by-step explanation:

C=cost

n=number of cans

Quantity Total cost

1 $1.25

2 $2.50

3 $3.75

4 $5.00

Total cost, c(n) =1.25n

Check

Total cost when n=4

Total cost c(4)=1.25×4

Total cost c(4)=5.00

Ver imagen adioabiola
Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE ASAP ALMOST FAILING!!! In the figure, ∆ABD ≅ ∆CBD by Side-Angle-Side (SAS). Which segments are congruent by CPCTC? AB ≅ CB AB ≅ DB CB ≅ CD CB ≅ DB
What is (2.3x10)x(1.5x10 to the power of -2) in standard form
Help please. Fill in the blank with the appropriate vocabulary in Spanish. Profesora, no entiendo. Hable ____ por favor.
Louise bought 1 1/4 pounds of roast beef at $2.00 per pound and ​ 2 1/2 ​pounds of turkey at $1.50 per pound. What was her total cost? Enter your answer in the
can someone please help me?
Verify 2+2cot^2x=2cotxsecxcscx
What is the unit rate of one mile if the map scale is 3/10 in. = 7/8 mile?
Roanoke island was founded by what group
Rewrite the product as a power: 0.027m^3 I NEED THSI ANSWER ASAP PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ NEED IT BY 10:00! TYSM IF U ANSWER
what does undernourished mean