bricenshepard17 bricenshepard17
  • 10-06-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 deli sandwiches cost $29.75, how much will 8 sandwiches cost?

Question 10 options:

a)

$37.75


b)

$29.75


c)

$0.16


d)

$47.60

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 10-06-2020
Answer:
d) $47.60

Explanation:
Step 1 - Find out the cost per sandwich by dividing the cost of five sandwiches by five.

29.75 / 5 = 5.95

Each sandwich costs $5.95.

Step 2 - Find out how much eight sandwiches will cost by multiplying the cost of one sandwich by eight.

5.95 • 8 = 47.60

Eight sandwiches will cost $47.60.
Answer Link

Otras preguntas

How was the Toorale Man found?
how does jordan barker feel about nick
how many 3s are in 1/8?
What were Nixon’s keys to victory in the 1968 presidential election?
How would you feel if you were denied service or employment because of a disability?
which of the following statements best explains why the same exercise program might conform to the principles of overload for one person but not for another
When considering light moving through a diffraction grating, you should treat the light as A) both a particle and a wave. B) a particle. C) a wave. D) n
What are the steps (in the correct order) that link a change in the base sequence of a gene to a change in the phenotype of an organism like a mouse or a human?
As a result of Kennedy’s space plans, NASA created the Mercury program specifically
Solve 2x^3-5x^2-11x-4=0