lynn2fauna
lynn2fauna lynn2fauna
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

A cow paid $160 for 12 bales of hay and his friend paid $300
for 18 bales of hay. How much would 22 bales cost?

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 12-06-2020

Answer:

$406.67

Step-by-step explanation:

Notice how the price increased $160 from 12 bales to 18 bales, the difference between these is 6. From 18 to 22 is 4. Dividing 160 by 6:

$16.67

And multiplying that by 4 gives us:

$106.67

So, 22 bales would cost $406.67

Answer Link

Otras preguntas

Two rockets are being tested. Both rockets have the same mass. One rocket accelerates at a higher rate than another rocket. What could be true about the differe
A nurse is teaching a client who is 30 weeks' pregnant about ways to deal with pyrosis (heartburn). The nurse determines a need for additional teaching based on
Find the quotient. Use a model to help you divide 6 . 15 ÷ 5 = A. 1.03 B. 1.23 C. 1.3 D. 1.2
How to find missing angle of a right triangle given 2 sides
Help last day !!!!!!!!!!!!!!!
HELP!!!! NO LINKS PLEASE Which of the following is NOT true of Eastern theatre (as opposed to theatre in the West). options: A Training usually begins in colle
what is the quotient of 3/4 and 5/8
What do you call the series of related events that gives the story a beginning, middle, and ending? ​
Suggest why people used to believe that water was an element
whats the answer can someone answer please​