JocelynPinon13 JocelynPinon13
  • 10-07-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 1/2 ounces of silver cost $224, what does one ounce of silver
cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-07-2020

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

3 1/2 = (2×3 + 1)/2 = 7/2 = 3.5

3.5 ounces ..................... $224

1 ounce .............................$ x

x = 224×1/3.5 = $64

Answer Link

Otras preguntas

The terminal side of an angle in standard position passes through P(15, –8). What is the value of sin theta?
how are federal judges appointed , and list their terms of office.
If you call someone a good friend, you behave in a certain way towards that person. But if you call that person a girlfriend or boyfriend, you allow yourself to
sixteen socks are put into pairs. how many pairs are there
At a college bookstore, Kyle purchased a textbook and a calculator that cost a total of $94, not including tax. The price of the textbook, t, is $10 less than 3
Was the civil war really necessary?
How many microliters are in 7.4 x 10^-61 centimeters?
Burger Barn has been named as a plaintiff in a $5 million lawsuit filed by a customer over the addictive nature of the company's burgers. Burger Barn's attorney
Please help me! I know I’m stupid.. please help tho :))
What is 1/3 gallon of water in a 3 gallon container