pdiddy22 pdiddy22
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

12 pounds of apples cost 6 dollars how much is 3 pounds

Respuesta :

cassthatsme cassthatsme
  • 12-09-2016
3 pounds is $2.50 dollars
Answer Link
RubyX RubyX
  • 12-09-2016
Because 12 pounds of apples cost 6 dollars, each pound of apple are 50 cents. So, 50 centsx3 pounds is $1.50
Answer Link

Otras preguntas

in this diagram, what is ac?
Answer the following
which property is used in the eqution below? 12(x+4)=12x+48
279,645 in word form
What is the equation of a line that is parallel to -3x + 4y = 4 and passes through the point (4,0)
What is the heat required to vaporize 650 grams of a liquid with a heat of vaporization of 723 joules/gram? A. 0.90 J B. 1.1 J C. 73 J D. 1,370 J E. 470,00
Answer the following questions CORRECTLY I will know if this is wrong. I WILL REPORT ANY INCORRECT ANSWERS! Criteria for getting brainliest and not getting repo
how do you solve 4/7=n/12
since the DNA is the most stable, then why is it easily damaged by ultraviolet rays whereas RNA is not readily damaged by ultraviolet rays
Plezz Help ME I GIVE BEAINLYEST