depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

Anybody knows all of these ?
Which product is negative
Which group was a US ally in the Vietnam War?
Neutron stars, smaller than white dwarfs, are thought to be remnants of _____. A. supernova events B. black holes C. nucleosynthesis D. red giants
In very stressful or embarrassing situations, sanura remains calm and able to help others to feel comfortable. sanura's ability best illustrates the value of
what is the simplified form of 3abc divided by abc when abc does not equal zero
two bowlers bowl the following number of strikes in 9 games what is the mean and the mean absolute deviation of the number of strikes of each bowler 1st bowler
A bicycle, a motorcycle, a car, and a semi-trailer truck are moving at the same speed. Which vehicle has the greatest kinetic energy?
Labor is a _____ used to produce goods and services
The number 943 is between what two tens