idontknow70
idontknow70 idontknow70
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

kelly bought a dozen cupcakes for $30 what is the cost of one cupcake?​

Respuesta :

aryandass56676
aryandass56676 aryandass56676
  • 10-09-2020

Answer:

cost of 1 dozen cupcake =30$

cost 12 cupcake =30$

cost of 1 cupcake=30/12

=2.5$

Answer Link

Otras preguntas

In the Sahara Desert one day it was 136oF. In the Gobi Desert a temperature of -50oF was recorded. What is the difference between these two temperatures?
Multiply (4x - 5)(4x + 5)
0.4(2 - q) = 0.2(q + 7)
Would 91,284 rounded to the nearest hundred thousands be 90,000?
tina is saving to buy a notebook computer. She has two options. The first option is to put $200 away initially and save $10 every month. The second option is to
write two other forms 80+7+0.9+0.03
Which Russian tsar was fascinated by Enlightenment thinkers and corresponded with Voltaire and Diderot?
Solve x3 = 64 over 27. ±8 over 3 8 over 3 ±4 over 3 4 over 3
If you use soymilk on a regular basis you should select a variety that's
How to write 300,000,000 in standard form