supahsiah supahsiah
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

Question 3 1 pts Strawberries are on sale $7.00 for 3 pints. How much do they cost per pint?
​

Respuesta :

brookieny brookieny
  • 11-09-2020
Strawberries cost $2.33 a pint
Answer Link
hmonroeyo
hmonroeyo hmonroeyo
  • 11-09-2020

Answer:

$2.33

Step-by-step explanation:

To find how much strawberries cost per pint, we would divide the seven dollars by 3 which will tell us how much each pint costs. Hope this helps, have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

who is the first president of Uganda
how is adding integers different from adding whole numbers
who is the king ok Kampala Uganda?
what was sylvester stallone's character name in"rambo"
Edeena is packing equal numbers of Apple slices and grapes for snacks. Edeena bags the apple slices in groups of 18 and the grapes in groups of 9. What is the
if a person were to travel 280km in 4 hours what is thier average speed?
which of the following statements correctly describes our ability to create an exercise program? a. exercise programs can be developed in any environment. b. on
simplify 81 to the negative 3 fourths power.
write an expression that has a value of 100 and follows these restrictions. (1) uses each of the four operations at most once. (2) uses no parentheses. (3) uses
what is 12x12 I need to know please what is it