randomperson1234574
randomperson1234574 randomperson1234574
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

HELP!

Write an equation to represent: The cost of buying lemonade stand supplies is $0.50 per cup, $5 for ingredients, with a total cost of $30.

Respuesta :

jamesl55
jamesl55 jamesl55
  • 11-09-2020

Answer:

$0.50x+5=30

Step-by-step explanation:

maf

Answer Link

Otras preguntas

Hello can you Pleiades hele me with this following question please? What imagery of America and Americans it’s conveyed through western movies? how did the imag
Which tissue layer of a woody stem contains active xylem? bark cambium sapwood heartwood
can u help answer this question please​
This scene from "Doctor Zhivago" (made in 1965) depicts life in Russia during the Bolshevik Revolution. The Bolshevik Revolution was an uprising in Russia again
Agree or Disagree with the claim, below and explain your answer. Use complete sentences. Claim: Sacco and Vazetti should not have been convicted of murder and r
Chung-Li is making cupcakes. He made the table below showing the amount of each ingredient needed for a certain number of cupcakes. Chung-Li plotted the data us
What is the best Team in the NHL. (hint TBL)
Help Me WHAT is 2 + 2
Can someone please help me with this? I will give brainlist :(
As the troponin changes shape (due to binding calcium), it moves the ______ molecule to which it is attached, thus exposing the active sites on the G-actin mole