baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

I _____ rude to you then I am sorry Plz what is correct answer help?? Was Were Would have?
Help please!!!! EEEEEEEEEEEE
Help help help help
Is it true that any fraction is in its simplest form if and only if the only common factor of the numerator and denominator is 1 or -1.
Since 2010, Washington’s exports have 1. decreased. 2. decreased and increased. 3. increased. 4. remained the same.
In a school 7/16 of students are girls what fraction of the students are boys I said 9/16 how about u???​
Economic competition • Limited government regulations • Consumer choice These characteristics are features of -
Which detail from the text best supports the answer to part a ? Barack Obama’s Nobel lecture
If the white eye gene is located on drosophila’s X chromosome,( )could have white eyes in the offspring A: both male and female B: only male C: only
(PLZ HELP I"LL GIVE BRAINLIEST!) Compare the art of drawing and the art of printmaking. What is one thing these two forms have in common? A. Both can create im