haylinjade haylinjade
  • 11-03-2014
  • Mathematics
contestada

a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???

Respuesta :

ashleymarie1270
ashleymarie1270 ashleymarie1270
  • 11-03-2014
The 15 pound of cat food because if you divide 15.30 by 15 it gives you 1.02 which is the price per pound.
For the dog food you would divide 12.36 by 12 to get 1.3.
The price per pound for the cat food is cheeper the the dog food which means you get more food at a lower cost.

Hope this helps!
Answer Link
palomavilla28 palomavilla28
  • 12-03-2014
15 pounded because when you divide is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

The main reason Southerners opposed the election of Abraham Lincoln was
simplify the expression -7 - 8y + 1 - 2y = ?
What are the gases that come to equilibrium between the upper layer of the ocean and the atmosphere?
$2x is shared among 3 persons, A,B,C in the ratio 3:2:5 if B gets $45, find the value of x.
The active sections that are located along fault lines are called
What does w = PleaE help
The active sections that are located along fault lines are called
if 1 gallon of paint covers 400 sq feet, about how many gallons of paint are needed to paint the outside of a spherical tank of diameter 20 feet?
In America the main influence of the enlightenment was expressed through
Write each repeating decimal as a fraction in simplest form: 1. 0.21 repeating