Adreindarby Adreindarby
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 pounds of candy costs $20.25, How much does 1 pound of candy cost?

Respuesta :

hiiguys hiiguys
  • 12-10-2020

Answer:

5.40 dollars

Step-by-step explanation:

3 3/4 lb= $20.25

1lb=?

Cross multiply

20.25* 1/ 3 3/4

Which is 5.4

The answer is 5.40 dollars

Answer Link
zellewilliams
zellewilliams zellewilliams
  • 13-10-2020
5.40 dollars I did this !! Omg
Answer Link

Otras preguntas

ABCD is a square and a semicircle O has a radius of 6. WHAT is the area of this figure?
how many egg chromosome number do human, cat, onions, rye, guinea pig, and chiken have??
What is 0.09 rounded to the nearest whole number?
what are the 3 requirements listed for members of the senate
What is 7/10 - 1/4 (fraction)
put sequence into a sentence
Does Lady Macbeth die in Shakespeare's play? If she does, is it suicide?
How can high temperature lead to death
How do you spell anksouse?
what are the 3 requirements listed for members of the senate