ayobnasser2007 ayobnasser2007
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

an orchard sells 6lb of apples for $13.50 there is a proportional relationship between the cost and number of apples.

Respuesta :

kymaniajayi
kymaniajayi kymaniajayi
  • 10-11-2020

Answer:

Yes, there is a proportional relationship. For every 6 pounds of apple sold, they make $13.50.

Answer Link

Otras preguntas

What year was the first thanksgiving feast?
A snail and an inchworm are in a race. Their race track heads north for a distance of 2 m. If the inchworm comes to the end of the race in 50 s, what was its av
What do you get when you cross a snowman with the rattlesnake
You learned about heat conduction and saw several examples of it in this lesson. Describe two examples of heat conduction from your daily life that were not men
This question is based on the following passage. Both Seagulls and wild geese are large birds. They're also similar in that both kinds of birds can fly over gre
His lavish pilgrimage to Mecca made the empire of Mali and its wealth widely known.
3y-3.5/3y+6=17/25.5. find the value of y. give the scale factor of the polygon
James K. Polk initiated a war with Mexico in order to
Lincoln did not pronounce the abolition of slavery as a goal of the War for all of the following reasons except __________________.
Plants capturing light energy to form simple sugars using water and carbon dioxide is called