Mickeyd13
Mickeyd13 Mickeyd13
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much is 1 pound?
I NEED HELP!!!!

Respuesta :

TimAndMoby
TimAndMoby TimAndMoby
  • 10-11-2020

Answer:

1 pound of concrete is $8.

Step-by-step explanation:

Do 40/5 to find the unit rate. $40 is the denominator because you are splitting the money, not the pound of concrete.

Answer Link

Otras preguntas

CAN EACH BIOME BE DEFINED BY DIFFERENT TYPES OF PLANTS
how many miles does it take to make the same amount as one third
is 12 cm greater or less than 98mm
What does Demosthenes predict
A football team loses 5 yards on one play and then loses 8 yards on the nezt play. Write an addition expression that represents the change in the position of th
What is caused by the impact of a meteorite?
Margaret has saved $400. She is going to spend one tenth ( 1/10) of her money on a shopping spree. How much money will Margaret spend?
20/5x(9-2)-2x(6+3)+5
What is the highest peak in Georgia?
The meaning of health hazards