mariamabangoura090 mariamabangoura090
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

please help this is so confusing!!!

please help this is so confusing class=

Respuesta :

austinomg123
austinomg123 austinomg123
  • 10-11-2020

Answer:

$16.50 on 3 bags of dog food

Step-by-step explanation:

First you would do 27.50/5 to find out how much one bag costs.

The symbol  /  mean to divide. So 27.50 divided by 5 is 5.50. We need to know the ammount of 3 bags. Hence, we evaluate 3 times 5.50 which equals to our answer, $16.50 on 3 bags of dog food. I hope this will help you succeed!

Answer Link

Otras preguntas

Which functions is nonlinear
_____________ is the combined flow of return flow and DPS.
WILL NAME BRAINLIST What is the best Janis Joplin song?
The book was mysterious, scary and full of humor? Is that a parallel structure?
There are two numbers and the first is larger than the second. Three times the larger number plus the smaller number is forty. Twice the smaller number plus one
Insert commas into the appropriate places in the sentences below. Why is it that you’re always late Joshua? Roza can you start at ten tomorrow? I was wonderin
Research It! Part 2 SCIEnce What is the difference between a dominant and recessive allele? Give an example of each.
The meaning of The necklace
LOL NEW ACC LOLLL (not lena)
what was the only advantage Americans had as they were preparing to defend New York in 1776 during The American Revolution? A. more cannon power B. same amount