elishamahoney
elishamahoney elishamahoney
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

louis bought 1 1/4 pounds of r0ast beef at $2.00 per pound and 2 1/2 of turkey at $1.50 per pound

Respuesta :

Kole5653
Kole5653 Kole5653
  • 11-11-2020

Answer:

9.25

Step-by-step explanation:

if he bought roast beef for $2 a pound all you have to do is multiply the fraction by the amount to see how much it cost for the roast beef then you do the same for the turkey and add the two numbers together

Answer Link
account473390
account473390 account473390
  • 11-11-2020

Answer:

yum

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

4 hundreths equals how many thousandths?
If 500 students attend Washington Middle School, how many are going to the mountians for vacation? A. 25 B. 60 C. 75 D. 100 E. 125
Maureen pought 3 pairs of shoes that cost $37.98 each.If the tax rate is 8%, how much did the Maureen pay?"
why don't the present shapes of the continents fit perfectly into the supercontinent?
What is the Bohr model for beryllium
The Pet Palace is replacing its dog training arena with a new arena with dimensions thatare twice as large ? Old arena 10ft in ht base 15ft.New arena 20ft in ht
What is a simple subject
How do you graph y=18
How many times does 16 go into 125?
what is the ratio of consonants to vowels in the english language?