leechengai leechengai
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 yard piece of ribbon costs $10.80. What is the price per inch?

Respuesta :

RimuruXD
RimuruXD RimuruXD
  • 11-11-2020

Answer:

0.15

Step-by-step explanation:

2 yards = 72

10.80 / 72 = 0.15

1 yard is 36 inches. 2 yards is 72 inches. The question wants you to divide $10.80 into the inches that represent the yards. $10.80 / 72 = $0.15

Answer Link
mikemilk2020 mikemilk2020
  • 11-11-2020

Answer:

i would say like 70 cents but sorry if im wrong

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of a 1098 tax form?
Foto22 Grade Seven Social Science Assignmaa Task #1 S Assessment Plan o I pairs on a A3 Paper draw the Interior layers of the earth- Describe the four layers of
true or false: A person standing still with two heavy bundles is doing a lot of work
Find the volume of a right circular cone that has a height of 15 ft and a base with a radius of 7. 9 ft
Find the length of the line segment whose endpoints are (-8,7) and (6,4).
integral of x/(x + 1)²(x+2)²​
which expression is equivalent to the trigonometric expression
To survive, gangs recruit younger members and pass down delinquent and criminal traditions to ensure survival from one generation to another. This process is kn
HELP AFTER THIS I CAN GET OFF THIS STU.PID WORK AND PLAY THE GAME! When can you use the spelling pattern "i before e except after c"? A.when the vowel sound is
Can someone help me