Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

Which function of a word processing program enables you to apply a preset formatting? The blank function of a word processing program enables you to apply a pr
Which approach is best when refusing to ride with an impaired driver? A. Apologizing for not going B. Avoiding eye contact C. Saying you wish you could
Read the sentence: On thursday kevin and jack flew to Paris. The sentence needs ___________ to make it conform to standard English. a. a comma after the
I really need help with this
What is the goal of aggression? A. To be a negative role model B. To keep anger focused on you C. To remove the obstacle that's causing frust
Please find the answer for this 2 question
I need help on a math question.
describe how the u.s. supreme court has changed since it was designed in the U.S. Constitution
Which of the following pairs of elements could possibly be found in the same group on the periodic table? (2 points) A forms a 2+ ion; B is in group 2. A is a n
A small 15 kilogram canoe is floating downriver at a speed of 5 m/s. What is the canoe's kinetic energy?